Search

دادبان

در دنیای امروز که استفاده از فناوری و امکانات دیجیتال برای بیش‌تر افراد ناگزیر است، بنابراین حفظ امنیت دیجیتال برای کاربران آن از اهمیت بالایی دارد. اما این امر برای فعالان حوزه حقوق و قضا و وکلا به واسطه شغل حساسی که دارند، می‌تواند امری حیاتی باشد. از آنجا که آن‌ها با پرونده‌ها و مدارک حساس زیادی سرو‌کار دارند، در این مقاله ما به معرفی VirusTotal می‌پردازیم که یکی از ابزارهای موثر برای اطمینان از امنیت فایل‌ها و لینک‌های دیجیتال، است.

VirusTotal یک سرویس رایگان تحلیل آنلاین است که توسط یک تیم از مهندسان متعهد که مستقل از هر نهاد امنیتی ICT هستند تأسیس شده و به تحلیل فایل‌ها و لینک‌ها به منظور شناسایی ویروس‌ها و تروجان‌ها می‌پردازد و مهم‌تر از همه، امکانات امنیتی ارائه می‌کند. همچنین هر کاربری می‌تواند یک فایل از کامپیوتر خود را با استفاده از مرورگر خود انتخاب کند و آن را برای تشخیص سلامت و امنیت به این ابزار ارسال کند.

قابلیت‌ها

  • اسکن چندگانه: قابلیت اسکن فایل‌ها و لینک‌ها را با بیش از ۷۰ موتور آنتی‌ویروس شناخته‌شده دارا ست.
  • تحلیل فایل‌ها: این ابزار به کاربران امکان می‌دهد تا فایل‌ها را به‌طور جزئی تحلیل کنند و اطلاعات بیش‌تری درباره عملکرد آن‌ها به دست آورند. هر کاربر می‌تواند یک فایل از کامپیوتر خود را با استفاده از مرورگر خود انتخاب کند و آن را برای تحلیل به این ابزار ارسال کند.
  • شناسایی تهدیدات پنهان: با تحلیل کد‌ها و الگوریتم‌های فایل‌ها، می‌تواند تهدیداتی که در ابتدا شناخته نشده‌اند را شناسایی کند.

نحوه استفاده

از آنجایی که کلیک‌کردن روی لینک‌ها و فایل‌های ناشناس خطرات زیادی در راستای آلوده‌کردن دستگاه شما به بدافزارها و جاسوس‌افزارها دارد، با استفاده از این ابزار می‌توانید پیش از بازکردن آن‌ها از آلوده‌بودن و نبودنشان مطمئن شوید.

برای این کار ابتدا وارد سایت VirusTotal.com  شوید، سپس به تب URL بروید و لینک مورد نظر را کپی کنید و در آن قرار دهید، بعد روی دکمه Inter بزنید یا روی آیکون ذره‌بین کلیک کنید. اگر در نتیجه این کار، پیغام no engine detected this URL نمایش داده شود، به این معنی است که هیچ کدام از موتور‌های آنتی‌ویروس این سایت، لینک شما را آلوده تشخیص نداده‌اند و شما می‌توانید با خیال راحت روی آن کلیک کنید. برای تشخیص آلودگی فایل‌ها نیز همین مسیر را طی کنید با این تفاوت که در ابتدا به جای تب URL به تب File بروید.

استفاده از VirusTotal به عنوان یک ابزار کاربردی در حوزه حقوق و وکالت در ایران، می‌تواند به حفظ امنیت دیجیتال و محافظت از اطلاعات حقوقی کاربران کمک کند. این ابزار قابلیت‌های گسترده‌ای دارد که استفاده از آن در موارد مختلف می‌تواند به بهبود امنیت اطلاعات و مدارک حقوقی کمک کند.